W Polsce nadal dzieci pozostają pod stałą opieką matek, jeśli dochodzi do rozpadu małżeństwa. Rolą ojca oprócz oczywiście pomocy w opiece nad dziećmi i ich wychowywaniu, jest również płacenie zasądzonych alimentów, które stanowią znaczne wsparcie w budżecie domowym samotnej mamy. Okazuje się jednak, że nawet 80% ojców nie płaci dobrowolnie na swoje pociechy. Z drugiej strony należy zapytać jakie są prawa ojca płacącego alimenty? Pod tym względem Polacy plasują się niestety na jednym z ostatnich miejsc, patrząc na rankingi, które uwzględniają wszystkich mieszkańców Unii Europejskiej.
Jak uzyskać alimenty na dziecko?
W komfortowej sytuacji są mamy, które mogą liczyć na dobrowolne wsparcie byłych już mężów. Jeśli ci nie chcą jednak sami płacić alimentów, konieczna staje się droga sądowa. W tym celu warto udać się do specjalisty, jakim jest radca prawny. Warszawa czy inne miasta na terenie naszego kraju dysponują takimi specjalistami w wystarczającej ilości.
Prawnik poradzi, o alimenty, w jakiej wysokości może ubiegać się samotna matka, a kiedy też zostaną już zasądzone, będzie wspierał w egzekwowaniu płatności. Jeśli ojciec dzieci zalega z płaceniem alimentów, szybkim sposobem na odzyskanie pieniędzy na dzieci jest zwrócenie się do komornika. Jeśli tata dzieci nie wykazuje źródła zarobków i nie ma z czego płacić alimentów, te wypłacane są z tzw. funduszu alimentacyjnego (o ile zarobki mamy nie przekraczają danego progu). Kwoty wypłacalne w ramach alimentów każdego miesiąca są wtedy zaliczane na poczet długów byłego męża, które ten musi spłacić. Jeśli tego nie zrobi, grozi mu kara pozbawienia wolności i ta jest coraz częściej stosowana.