bulimia
Uroda Zdrowie Żywność

Bulimia – jak z nią walczyć?

Bulimia jest jedną z najgroźniejszych chorób zaliczanych do tych z zakresu zaburzeń łaknienia. To przede wszystkim schorzenie, które na podłoże psychiczne, dlatego walka z nim jest taka trudna – z jednej strony wymagana jest farmakoterapia, z drugiej jednak terapia psychologiczna i to na nią najtrudniej namówić z reguły pacjenta.

Na bulimię cierpią najczęściej osoby w wieku dojrzewania, to zwykle dziewczęta w wieku od 14 do 17 lat chociaż oczywiście zdarza się, że na zaburzenia tego rodzaju cierpi dorosły mężczyzna.

Najbardziej rozpoznawalnym objawem bulimii są nagłe napady objadania się. Po nich przychodzą jednak wyrzuty sumienia i zachowanie kompensacyjne – chory zwraca całą treść, którą przed chwilą przyjął do układu pokarmowego. Bardzo często zdarza się, że chory na bulimię głodzi się cały dzień, by wreszcie najeść się do syta w porze wieczornej. Chcąc jednak zgubić jego zdaniem zbędne kilogramy zmusza się do zwrócenia pokarmu. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest brak akceptacji samego siebie. To właśnie podłoże psychologiczne generuje dopiero w późniejszym etapie symptomy fizyczne i niedyspozycję zdrowotną. Głodówki i zwracanie pokarmu prowadzi do niedożywienia.

Bez wątpienia z bulimią należy walczyć bowiem nieleczona doprowadzić może nawet do śmierci. Z pierwszej kolejności warto odwiedzić placówkę, jaką jest poradnia dietetyczna w Warszawie, na przykład Akademia Zdrowego Żywienia. Równolegle należy rozpocząć terapię u psychologa a w razie potrzeby również terapię farmaceutyczną. Musimy wiedzieć, że leczenie bulimii to proces długofalowy a jej skutki będą odczuwalne nawet do końca życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *