córka
Zdrowie

Córka z zespołem aspergera

Jest płaczliwa, nerwowa, małomówna, stroni od towarzystwa a jeśli już, to z reguły wybiera starszych rozmówców aniżeli rówieśników. Interesuje się matematyką, co jest nietypowe dla dziewczynki w wieku lat ośmiu. Pierwsze objawy dało się zauważyć w wieku przedszkolnym – unikała kontaktu wzrokowego, nie potrafiła skupić się na zabawie, miała problemy z wysławianiem się czy operowaniem kredkami podczas kolorowania.

Po wizycie u psychologa okazało się, że dziewczynka cierpi na zaburzenia neurologiczne, rozpoznano u niej zespół Aspergera, czyli łagodną odmianę autyzmu. Gdyby jej mama potrafiła spostrzec symptomy tej choroby wcześniej, to zapewne wybrałaby dla swojej córki odpowiednie przedszkole dla dzieci z zespołem Aspergera. Dziewczynka uczęszczała jednak do tradycyjnej placówki, gdzie terapia nie była w żaden sposób praktykowana.

Należy pamiętać, że tylko szybka diagnoza i natychmiastowe podjęcie leczenia może niwelować tego typu zaburzenia neurologiczne. Przedszkole dla dzieci z Aspergerem zatrudnia wykwalifikowaną do tego kadrę, która bierze przede wszystkim pod uwagę indywidualne preferencje i możliwości każdego dziecka. Warto to wiedzieć, bowiem niestety Asperger jest coraz częściej diagnozowany wśród dzieci w wieku przedszkolnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *