sklep stomatologiczny warszawa
Usługi

Czy komputer to sprzęt stomatologiczny?

Zastanawiające jest, że cyfryzacja zaczyna coraz śmielej poczynać sobie w każdym aspekcie ludzkiego życia. Nagle okazuje się, że ludzkość nie może funkcjonować bez komputerów, których przecież – na danym stanowisku – jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie było. Idealnym przykładem takiego stanu rzeczy jest gabinet dentystyczny. O ile typowy sklep dla gabinetów stomatologicznych nie posiada w ofercie komputera, o tyle sprzęt ten staje się niezbędną pomocą dla dentystów i… samych pacjentów!

 

Komputer i jego role

Komputer w gabinecie stomatologicznym nie musi mieć postaci topornej jednostki centralnej. Coraz częściej jest to po prostu mały, funkcjonalny laptop, który za pomocą np. złącza HDMI jest wpięty bezpośrednio do wybranego sprzętu dentystycznego. Dzięki temu dentysta może:

  • wykonywać zdjęcia zębów i przestrzeni pomiędzy nimi,
  • archiwizować zdjęcia na dysku i – jeśli to możliwe – eksportować je do specjalistycznego programu,
  • szybko pokazać pacjentowi (dzięki wbudowanemu monitorowi) jak wygląda aktualna sytuacja z jego uzębieniem,
  • łatwiej zdiagnozować schorzenie, co wynika z zastosowania dokładnej matrycy fotografującej zęby,
  • przesłać materiał do innych specjalistów, w celu bieżącej oceny sytuacji i skonsultowania się z pozostałymi lekarzami.

 

Jak połączyć komputer ze sprzętem dentystycznym?

Odpowiedź jest prosta – za pomocą złącz USB i HDMI. Niejeden sklep dla stomatologa dysponuje w swoim asortymencie zaawansowanym sprzętem do robienia np. zdjęć. Po jego nabyciu można połączyć ze sobą obydwa urządzenia za pośrednictwem interfejsu HDMI. Dzięki temu użytkownik może nie tylko zyskać dostęp do praktycznie bezstratnych zdjęć, ale może też transmitować obraz na żywo. W tym celu konieczne jest zaimplementowanie specjalistycznej kamery dentystycznej, która jest niewielka, zapewnia bardzo dużą rozdzielczość obrazu i jest w 100 procentach bezpieczna dla organizmu człowieka. Nawiasem mówiąc, dobra hurtownia dentystyczna może sprzedać taką kamerę za 200 – 400 złotych!

Podsumowując, komputer staje się powoli obowiązkowym wsparciem dla dentystów. Dzięki niemu można łatwiej diagnozować, ale też m.in. skuteczniej dostosowywać ilość środków przeciwbólowych. I choć komputery to nie są instrumenty stomatologiczne sklep, to jednak pełnią one w tej branży bardzo ważną rolę.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *