dziecko w szkole
Edukacja

Dziecko w szkole – jak pomóc mu w nauce?

Nie podpowiemy wam jak wyręczyć dziecko w nauce a raczej jak zachęcić je, by wiedzę przyswajało z przyjemnością skupiając na niej w danym momencie całą swoją uwagę.

Wielu rodziców robi wielki błąd jeśli pisze za ucznia wypracowanie bądź pomaga mu wykonać pracę plastyczną – czy ta piątka w dzienniku naprawdę ucieszy? Przecież dziecko nie zapracowało na nią samo, co więcej, w ten sposób uczy się spychania odpowiedzialności i wykształca się w nim przede wszystkim leń.

Oczywistym jest fakt, iż dziecko w szkole podstawowej nie zawsze wszystko zrozumie na lekcjach, przecież z powodu choroby nie zawsze może w nich zresztą uczestniczyć. To właśnie w takich sytuacjach należy pomagać, wspierać, ale nigdy wyręczać.

Dobrym sposobem na lepsze przyswajanie wiedzy są zabawki edukacyjne dla dzieci – mylicie się, że te dostępne są tylko w formie grzechotek dla niemowląt. Zajrzyjcie na przykład do sklepu z rzeczami dla dzieci Raczkujemy, tam czeka multum inspiracji. Bawić i uczyć można się piłką z mapami świata, lekcje biologii można nadrabiać przy wykorzystaniu figurek przedstawiających zwierzęta a figury geometryczne nie będą obce żadnemu dziecku za sprawą plastycznej masy.

Ważne jest, byśmy w tej zabawie połączonej z nauką uczestniczyli razem z malcem – w razie pytań zawsze musimy mieć gotową odpowiedź. Uwierzcie, że nauka poprzez zabawę jest dużo lepszym rozwiązaniem aniżeli uczenie się na pamięć utartych regułek, które już po pierwszej klasówce szybko wyparują z głowy małego ucznia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *