dom
Praca

Etapy budowy domu

Dobrze przemyślany dom

Zbudowanie nowego domu nie należy do najłatwiejszych rzeczy. Jest to praca trwająca długi okres czasu, naszym domem zajmują się różnego rodzaju specjaliści. Jest z tym duży problem, ponieważ każda osoba ma inne doświadczenie inną wizję na to jak ma wyglądać jakiś element domu. Często zdarza się tak, że trzeba coś poprawiać. Jest to bardzo uciążliwe, w szczególności dla właściciela, który nie dosyć, że wykłada pieniądze to jeszcze musi czekać, czasami bardzo długo. Dlatego staram się dobierać ludzi wszechstronnych, którzy od początku do końca będą zajmować się budową mojego domu. Nie musi to być jedna osoba, bardziej chodzi tu o jedną firmą: ma ona się zająć, fundamentami, murami, położeniem dachu, ociepleniem i innymi niezbędnymi rzeczami.

Tak ogólnie to można podzielić budowę domu na kilka etapów, ja to widzę tak:

  • plany działki, czyli plan budowy, zaplanowanie dostępu do światła, wody, kanalizacji, gazu. Może to brzmi jak oczywistość ale dla wielu firm wcale takie nie jest i popełniają bardzo proste błędy, skutkujące późniejszymi komplikacjami. Należy budować od podstaw czyli solidnych planów, wykonanych przez kompetentnych ludzi, wtedy późniejsze wykonanie domu nie będzie sprawiało problemów
  • postawienie fundamentów oraz murów. Tutaj bardzo ważne jest to jakiego rodzaju materiał wybieramy, czy chcemy aby nasz dom był wytrzymały, czy może odporny na efekty pogodowe typu zimno lub upały. Warto też zastanowić się w jakim terenie mieszkamy np. jeżeli zamierzamy mieszkać przy lesie, fajnym pomysłem jest wybudować dom z drewna. Materiały grają także ważną role w termoizolacji budynku, jest to swojego rodzaju inwestycja w zwrotna, dzięki niej nie będziemy musieli się martwić o wysokie rachunki za ogrzewanie, wilgocią czy grzybem.
  • ocieplenie budynku – tutaj większość ludzi nie pamięta o tym, że ocieplenie można podzielić na dwie kategorię, wewnętrzne oraz zewnętrzne. Mało kto pamięta o tym pierwszym, co jest bardzo dużym błędem. Wiele firm nie umie robić ocieplenie wewnętrzne, przez co nawet nie wspomina o takiej możliwości. Takiego rodzaju rzeczy jak ocieplenie dachu to często niezbędna praca. Bardzo się przydaje, jeżeli mamy poddasze użytkowe, trzeba zbilansować straty ciepła, bez ocieplenie poddasza może to być ciężkie.  Warto jest rozważyć zatrudnienie oddzielnej firmy do wykonania ocieplenia wewnętrznego budynku.
  • hydraulika, gaz, woda oraz różnego rodzaju okablowanie – dobrym wyborem jest specjalista z firmy, która budowała nasz dom, taka osoba ma ułatwiony kontakt z osobami, które konstruowały ten budynek. Czasami plan nie wystarcza, bo coś zostało minimalnie zmienione, dlatego warto jest aby osoba odpowiedzialna za kable mogła skonsultować się z majstrem budowy
  • wykończenie wnętrz – w tym wypadku nie trzeba się krępować inna firma to najlepszy wybór, mało kto potrafi, budować i wykańczać, chyba że jest to naprawdę duża firma. Wykończenie wnętrz to sprawa indywidualna, każdy ma inną wizję jak mają wyglądać nasze ściany, co na niech chcemy mieć. W przypadku niskich funduszy polecam samodzielnie pomalować mieszkanie, położyć płytki, kafelki, listwy i inne typowo wykończeniowe rzeczy. Nie są to bardzo trudne rzeczy, koszt wtedy zdecydowanie spada.

Trzeba się zaangażować

Budowa domu to trudna sztuka, trzeba pamiętać o wielu rzeczach: hydraulika, ocieplenie, dach itd. Nie można zostawiać budowy domu w czyichś rękach, trzeba ją regularnie odwiedzać, sprawdzać. Liczy się też zaangażowanie z naszej strony, bez tego ciężko o to aby dom był taki sobie wymarzyliśmy. Każdy powinien wiedzieć jak buduję się dom i poznać jego poszczególne etapy, daję to nie tylko teoretyczny pogląd ale zapobiega sytuacji, kiedy firma budowlana chce nas oszukać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *