Co ciekawe, astygmatyzm ma podobno aż 40% ludzi na całym świecie a nawet 30% z nich nie ma świadomości istnienia tejże wady wzroku. Co więcej, zauważa się coraz większą liczbę przypadków zaburzeń widzenia tego rodzaju u dzieci i młodzieży – niestety, nieleczone mogą być przyczyną licznych powikłań, w tym pojawienia się zeza. Według statysty, astygmatyzm ma co czwarte dziecko w wieku od 1 roku do lat 7.
Astygmatyzm u dzieci ma takie same objawy jak u dorosłych. Dziecko widzi natomiast nieostro, czasem pojawiają się zniekształcenia obrazu. Astygmatyzm to nie tylko zaburzenia widzenia, obok podstawowych objawów dziecko może cierpieć na przewlekłe bóle głowy czy pieczenie oczu.
Niepokojące są jednak informacje na temat zapobiegania tejże wady. Według specjalistów, w żadnym przypadku nie da się powstrzymać jej powstawania, można jednak oczywiście niwelować objawy i zatrzymać rozwój.
Okulista dziecięcy zaleca najczęściej okulary korekcyjne, które dziecko musi nosić stale – szkła dobierane są indywidualnie biorąc pod uwagę skalę wady. Tak naprawdę to okulary są jedyną skuteczną metodą walki z astygmatyzmem. Leczenie laserowe jest rzecz jasna możliwe, ale dopiero dla osób, które ukończyły 21 lat, w przypadku dzieci zabieg taki jest wykluczony.
Astygmatyzmu nie należy bagatelizować, nieostre widzenie może prowadzić do licznych zaburzeń. Dziecko z astygmatyzmem może wykazywać niechęć do nauki, czytania oraz pisania. Bardzo często nie chce rysować czy kolorować, w szczególności drobnych elementów, w przypadku których konieczna jest precyzja.
Leczenie astygmatyzmu trwa kilka lat, nierzadko dziecko może już nosić okulary stale bowiem wada może być tak duża, że niemożliwym staje się jej całkowite zniwelowanie.