asperger
Zdrowie

Jak powinna wyglądać terapia zespołu aspergera?

Odpowiedź na to pytanie jest tak naprawdę banalna. Terapia zespołu aspergera powinna przede wszystkim przebiegać w sposób profesjonalny, przy wykorzystaniu wiedzy i doświadczeniu wyszkolonej kadry oraz przyrządów, które usprawnią chociażby motorykę ruchową dzieci obarczonych aspergerem.

Terapia aspergera musi odbywać się cały czas. Wynika z tego, iż niemożliwym jest osiągnięcie dobrych rezultatów jeśli dziecko będzie uczęszczało na specjalne zajęcia powiedzmy kilka razy w tygodniu, po kilka godzin. Najlepiej jest, jeśli ćwiczenia odbywają się non stop.

Przede wszystkim najważniejsza jest odpowiednia diagnoza. To ona pozwoli na opracowanie indywidualnej terapii, która będzie wpływać idealnie na rozwój dziecka obarczonego aspergerem – musimy wiedzieć, że nie zawsze objawy są takie same, nie zawsze też zaburzenia występują w tym samym spektrum przypadków.

Zespół aspergera jest najczęściej wykrywany u dzieci w wieku przedszkolnym bowiem to wtedy można zauważyć jego próby kontaktu z rówieśnikami. Niestety, zespół aspergera nie pozwala na normalne funkcjonowanie w społeczeństwie, da się zauważyć dosyć silną izolację a nawet brak zainteresowania kontaktem z innymi w swoim otoczeniu.

Właśnie dlatego dziecko z zaburzeniami neurologicznymi tego rodzaju powinno uczęszczać do specjalnego przedszkola – na szczęście coraz więcej takich powstaje w Polsce i coraz chętniej uczęszczają do nich dzieci. To w takich placówkach znajdują zrozumienie i akceptację. To tutaj mogą liczyć na indywidualne podejście do problemu i terapię idealnie dobraną do zaburzeń, jakie wykazują.

Musimy jednak wiedzieć, że o ile przedszkole zapewni specjalistyczną opiekę to tak naprawdę terapia zespołu aspergera powinna odbywać się stale, by móc zapewnić optymalne wyniki. Duża tutaj rola rodziców, by nie poprzestawać tylko na ćwiczeniach w profesjonalnych placówkach, ale aktywnie uczestniczyć w terapii dziecka i stosować ją także w warunkach domowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *