kolektory słoneczne
Ciekawostki

Kolektory słoneczne – wady i zalety

Kolektory słoneczne są bez wątpienia jednym z najbardziej ekologicznych sposobów na dogrzanie wody. Niestety, w Polsce nadal stosowane są jedynie jako pomocniczy system grzewczy, nigdy jako ten główny. Czy w takim razie warto w nie w ogóle inwestować?

Zestaw solarny wykorzystywany jest zarówno do podgrzewania wody jak i wspomagania centralnego ogrzewania jednak to piece i kotły są nadal podstawowym systemem. Wszystko dlatego, że kolektory słoneczne idealnie sprawdzają się wiosną i latem, zimą natomiast ich wydajność znacznie spada.

Kolektory słoneczne to nic innego jak solary, czyli duże powierzchnie luster, których zadaniem jest wyłapywanie promieni słonecznych i gromadzenie energii. Solary możemy łatwo zauważyć najczęściej na dachach domów, czasem montuje się je również na ścianach.

Niezaprzeczalną zaletą kolektorów słonecznych jest oszczędność. Jeśli solary wykorzystywane są z największą efektywnością to spokojnie mogą zaspokoić nawet 70% zapotrzebowania na energię cieplną. Minusem jest niemożność pobierania energii w ciągu całego roku, dlatego solary nie mogą być jedynym jej źródłem. Oczywiście, zimą również docierają do nich promienie słoneczne natomiast praca nie jest tak efektywna jak w sezonie wiosennym czy letnim. Wadą jest też nadal wysoka cena systemu i instalacji, dlatego nadal nie korzystamy z niego nazbyt często.

Pamiętajmy jednak o tym, że kolektory słoneczne są systemem całkowicie ekologicznym więc warto się nad nimi zastanowić. Dbanie o środowisko naturalne jest przecież naszym obowiązkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *