Przedszkole prywatne
Edukacja

Które przedszkole lepsze, prywatne czy państwowe?

Czy przedszkole prywatne jest lepsze od państwowego?

To podstawowe pytanie, które stawiają sobie rodzice wybierając przedszkole. Warszawa to miasto bardzo rozwojowe, w którym przedszkoli jest mnóstwo, zarówno tych państwowych, jak i prywatnych. Które zatem wybrać?

Cena

Kiedy wybieramy przedszkole zastanawiamy się głównie nad tym, z jakimi kosztami będzie się to wiązało. Robiąc małe rozeznanie w cennikach przedszkoli prywatnych i państwowych można zauważyć, że różnica w cenie jest naprawdę niewielka, właściwie niezauważalna. Przedszkole prywatne to właściwie tylko czesne -ustalone odgórnie, na które składają się opłaty związane z ubezpieczeniem, dodatkowymi zajęciami a także posiłkami w trakcie pobytu dziecka w placówce. Przedszkole państwowe natomiast wymaga od rodzica wpisowego, a dodatkowo dziecko może spędzać w nim czas bezpłatnie jedynie przez kilka godzin dziennie, każda następna jest już płatna. Zapłacić trzeba także za posiłki – nie rzadko jest to kwota około 300 zł miesięcznie. Dodatkowo przedszkole państwowe jest zazwyczaj otwarte znacznie krócej niż prywatne i nie jest to wygodne dla pracujących rodziców.

Dodatkowe zajęcia

Na te można liczyć szczególnie w prywatnych przedszkolach. Nie są dodatkowo płatne, natomiast w placówkach państwowych trzeba wnosić opłatę dodatkową jeżeli zależy nam, aby dziecko uczęszczało na jakieś nieobowiązkowe zajęcia.

Do prywatnego łatwiej się dostać

Państwowe placówki rekrutują zazwyczaj dwa razy w roku. Na wrzesień – mniej więcej w kwietniu. Oraz na początku roku szkolnego na półrocze. W przedszkolach prywatnych rekrutacja trwa zwykle przez okrągły rok i dziecko można zapisać do przedszkola w każdej chwili – o ile znajdzie się dla niego miejsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *