zaburzenia tarczycowe
Zdrowie

Najczęściej występujące zaburzenia tarczycowe

Co ciekawe, nawet co piąty Polak ma problemy z tarczycą natomiast nie każdy jest ich świadomy. Zaburzenia tarczycowe pojawiają się przede wszystkim u kobiet i wpływ na to ma przede wszystkim gospodarka hormonalna. Okazuje się, że nawet 5% ciężarnych ma niedoczynność tarczycy, u 16% kobiet, które niedawno urodziły dziecko kłopot z prawidłowym funkcjonowaniem gruczołu tarczycy dopiero się pojawiają. Co więcej, zaburzenia mogą występować w czasie menstruacji oraz przechodzenia menopauzy.

Niestety, bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tychże zaburzeń. Nawet jeśli cierpimy z powodu złego samopoczucia, nadmiernej senności, tyjemy czy odczuwamy nadmierną potliwość to nie zawsze uznajemy, by był do powód do odwiedzenia endokrynologa. To jedne z najbardziej charakterystycznych objawów zaburzeń tarczycy, które zresztą najczęściej są bagatelizowane.

Do lekarza pacjent zgłasza się natomiast dopiero wtedy, gdy nieprawidłowe funkcjonowanie tegoż gruczołu prowadzi do bardziej uciążliwych i tym samym zauważalnych symptomów. Można tutaj mówić o nagłych odczuciach gorąca, kołataniu serca czy orbitopatii tarczycowej. Orbitopatia tarczycowa to tzw. wytrzeszcz gałki ocznej, który spowodowany jest nadczynnością tarczycy. To właśnie wtedy zmienia się metabolizm tkanek oczodołów, zostają one przerośnięte i wypychają gałkę oczną do przodu.

Warto wiedzieć, że praktycznie wszystkie zaburzenia, jakie wiążą się z dysfunkcją tarczycy można leczyć. Najczęściej pacjent poddawany jest stałej terapii hormonalnej, dzięki której są one wydzielane w prawidłowej ilości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *