pit
Ciekawostki Praca

PIT – jak rozliczyć się samodzielnie?

Jeszcze do niedawna, aby spełnić obowiązek i rozliczyć się z rocznego dochodu z fiskusem najczęściej wybieraliśmy się do zaprzyjaźnionej księgowej bądź udawaliśmy się do biura, które pełni usługi rachunkowe w Olsztynie czy jakimkolwiek innym mieście.

Dzisiaj Urząd Skarbowy daje nam więcej możliwości prostego rozliczenia. Udostępnił na przykład platformę internetową z darmowym programem, dzięki któremu w przejrzysty sposób można rozliczyć się samodzielnie. Program jest na tyle intuicyjny, iż nie powinien oczywiście sprawić problemu nawet laikowi, który nie zna się na kwestiach rachunkowych. Co więcej, wystarczy znać tylko dane, które otrzymujemy w PIT-ach, jakie otrzymujemy od firm, dzięki którym uzyskaliśmy dochód. Zaletą jest również fakt, iż takie rozliczenie od razu wpływa do bazy Urzędu Skarbowego a my nie musimy stać w długich kolejkach, by dostarczyć PIT do odpowiedniego okienka.

Pamiętajmy jednak, że nie każdy ma dostęp do internetu. Nie każdy również na tyle sprawnie w nim działa, by podołać kwestiom rozliczeń samodzielnie chociażby ze względów technicznych. Właśnie wtedy wracamy do tradycyjnych form, udajemy się na przykład do biura Stencel, które dokona za nas prawidłowego rozliczenia a my nie musimy bać się jakichkolwiek pomyłek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *