Okazuje się, że problemy z wagą mają nie tylko ci, którzy chcą zrzucić zbędne kilogramy, ale również ci, którzy ważą zbyt mało. Niedowaga to może rzadziej spotykany problem aniżeli nadwaga i otyłość, ale niestety o wiele trudniej ją zwalczyć. Nie wystarczy tylko zwiększyć porcje żywieniowe, by nabrać trochę masy. Trzeba przede wszystkim zwracać uwagę na dobór odpowiednich produktów spożywczych.
Dieta na przytycie nie może polegać na jedzeniu tylko produktów tłustych, z ogromną ilością węglowodanów i kalorii. Jedzenie ma być zbilansowane. Ma dawać nam energię, a nie tylko sprawić, że zwiększy się objętość tkanki tłuszczowej.
Dieta na zwiększenie wagi powinna być realizowana pod okiem doświadczonego dietetyka. Można takiego znaleźć bez problemu, wpisując przykładowe hasło typu „dobry dietetyk warszawa”. Tylko wtedy dieta na przytycie może być racjonalna i nie będzie szkodzić naszemu zdrowiu.
Myli się ten, kto uznaje, że dieta na przybranie wagi ciała to fast foody, słodycze i tłuste mięso. Absolutnie powinno się z tych produktów właśnie zrezygnować. Jedzenie chemicznych półproduktów i konserwantów nie wróży niczego dobrego. Fakt, że spożywać powinno się więcej produktów kalorycznych, ale muszą być one zdrowe.
Nie warto też zwiększać porcji. Dieta na przytycie zakłada 5-6 posiłków, które spożywane są w regularnych odstępach czasu. Podstawą mają być węglowodany nie proste, takie jak cukier, ale złożone, czyli kasze, ryż brązowy. Uwzględnić należy też białko Nabiał, chuda wołowina, ryby morskie i drób to podstawa. Nie można zapominać o warzywach i owocach. Uzupełniająco powinno zajadać się orzechami, pestkami dyni czy słonecznika.
Pamiętajmy, że efekt prowadzonej diety nie przyjdzie od razu. W miesiąc nie przytyjemy kilka kilogramów, a jeśli nawet, to będzie to niekorzystne dla naszego organizmu. Ze względu na kondycję i stan mięśni oraz kości, przybieranie na wadze musi odbywać się powoli. Zbyt szybkie przytycie spowoduje też, że jeszcze szybciej wrócimy do poprzedniej wagi, a przecież zupełnie nie o to nam chodzi.