Ciekawostki

Jak powstaje teledysk?

Czy wiecie, że pierwszy teledysk nagrał zespół Queen w 1975 roku? Trudno uwierzyć, że od tego czasu tak wiele się zmieniło w dziedzinie kręcenia wideoklipów. Te pierwotne były po prostu zmontowanymi urywkami nagrań archiwalnych, do których podłożono utwór muzyczny.

Obecnie z powstaniem teledysków wiąże się wielogodzinna a nawet dniowa produkcja. Sceny mogą być nagrywane w dowolnym plenerze, przydaje się też nierzadko studio filmowe. Dzisiaj śmiało można powiedzieć, że profesjonalny wideoklip to małe dzieło sztuki, krótkometrażowy film, który spójnie współgra z piosenką. Co więcej, sceny nagrywane są zgodnie ze scenariuszem, który dokładnie nawiązywać ma do słów piosenki. Ponadto, w studiu Sensi nierzadko powstają także rozmaite efekty specjalne, które dodają efektywności nagranym sekwencjom.

Sama produkcja teledysku przebiega w sposób następujący. Przede wszystkim aktorzy w nim występujący odbywają próby, następnie nagrywane są poszczególne sceny, które na końcu składane są w całość. Kolejnym elementem jest nakładanie na film efektów specjalnych oraz dopasowanie do niego dźwięku.

Warto dodać, że w studiu filmowym, w jakim trwają nagrania teledysku pracuje spora grupa specjalistów, która dba o całościowy przebieg nagrań. To, co widzimy na ekranie jest efektem pracy nierzadko wielu specjalistów z dziedziny nie tylko filmowej. To bardzo często styliści, choreografowie czy graficy komputerowi.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *