internista grunwald
Zdrowie

Teleporada czy wizyta u lekarza?

Pandemia koronawirusa wywołała ogromny kryzys i to nie tylko w krajowej gospodarce, ale również patrząc na opiekę medyczną. Liczne szpitale zostały przekształcone na te covidowe, a przychodnie przestały przyjmować pacjentów w celu minimalizowania rozprzestrzeniania się koronawirusa. Wdrożono teleporady, które mają pomagać pacjentom, jacy w normalnym trybie zgłosiliby się do lekarza internisty. Kiedy jest to dobra opcja na leczenie, a w jakich przypadkach raczej lepiej wybrać się do gabinetu lekarskiego?

 

Jak działa teleporada?

Teleporady mają najczęściej zastosowanie w przypadku kontaktu z lekarzem rodzinny. Niejeden internista w Poznaniu oczekuje na telefony swoich pacjentów bądź oddzwania do nich w ustalonej porze. Czy taki kontakt jest jednak zasadny? Czy można konsultować chorych bez kontaktu bezpośredniego, bez podstawowego badania, a jedynie na podstawie wywiadu telefonicznego?

Teleporada jest jedynie konsultacją, za jej pośrednictwem trudno wydać właściwą diagnozę i zaproponować leczenie.

Okazuje się, że rozmowy telefoniczne z lekarzami stają się pomocne tylko w niektórych przypadkach. Kiedy skuteczną rozmowę może przeprowadzić lekarz internista? Poznań, jak również inne miasta na terenie całego kraju wykazują dokładnie taką samą zależność. Teleporady przydają się w celu wypisania skierowania do specjalisty albo kontynuowania leczenia i wypisania recept na leki. Rzeczywiście, w takich przypadkach pacjent nie musi odwiedzać lekarskiego gabinetu.

Teleporada może być dobrym wyjściem przy łagodnych objawach przeziębienia, natomiast intensywne, niepokojące objawy zawsze powinny być skonsultowane z lekarzem osobiście.

 

Teleporada a koronawirus

Teleporady powszechnie stosowane są w celu kierowania na testy na koronawirusa i w tym przypadku jest to jak najbardziej zasadne. Pacjent, który zauważył u siebie typowe dla COVID-19 objawy, takie jak duszności, suchy kaszel, utrata węchu czy smaku, powinien pozostać w izolacji do czasu wyniku testu. Teleporada zapobiega więc rozprzestrzenianiu się choroby.

 

Teleporady – prognozy

Chociaż teleporady są dobrym wyjściem w obliczu pandemii koronawirusa, to jednak polskie społeczeństwo raczej nie wyobraża sobie takiej metody kontaktu z lekarzami na stałe. Wręcz niemożliwym staje się kontakt pośredni w obliczu poważnych schorzeń, których nie udaje się rozpoznawać przez telefon. Teleporady są więc opcją na chwilę i jak najszybciej powinny zostać zniesione. Gabinety lekarskie powinny zastosować reżim sanitarny. Weźmy pod uwagę, że prywatne kliniki doskonale radzą sobie z przyjmowaniem chorych nawet w czasie trwającej pandemii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *