Dziecko z zespołem Aspergera
Edukacja

Zespół Aspergera – leczenie symptomów

Czy możliwe jest całkowite wyleczenie symptomów zespołu Aspergera?

Obecnie niestety całkowite wyleczenie jest niemożliwe. Jednak dzięki stosowanym obecnie metodom leczenie, duża liczba dzieci dotkniętych tą chorobą, może wyrosnąć na osoby dobrze przystosowane do życia w dorosłym społeczeństwie.

Samo leczenie skupia się przede wszystkim na treningu komunikacji oraz umiejętnościach społecznych. Wszystkie te metody, aby zostało odpowiednio przyswojone przez dziecko, muszą być z nim ćwiczone tzw. metodą powtarzania. Takie ćwiczenia można w pewnym sensie porównać do nauki języka obcego.

Najważniejszą jednak rolę w trakcie leczenia dzieci z zespołem Aspergera odgrywa terapia poznawczo-behawioralna.

Zabawki matematyczne dla dzieci

Polega ona głównie na nauce, która w przyszłości ma ograniczyć problemy z zachowaniem np. w postaci przerywania innym w trakcie ich rozmowy, nagłych wybuchów gniewu. Głównym zadaniem terapii poznawczo-behawioralnej jest nauczenie identyfikowania problematycznych sytuacji, oraz wybieraniu strategii, aby zwycięsko wyjść z takiego wyzwania.
Walka z zespołem Aspergera, to przede wszystkim odpowiednie terapie, nie ma leków, które przeznaczone są dla dzieci z zespołem Aspergera. Można stosować niektóre z leków, które mogą łagodzić niektóre z symptomów. Jednak każdy ze stosowanych leków posiada jakieś skutki uboczne. Dlatego, przed ich zastosowaniem powinno się skonsultować z odpowiednim terapeutą, który wyjaśni nam negatywne skutki, z którymi możemy się spotkać, podając naszemu dziecku leki.

Większość leków, które można stosować, powodują podwyższenie poziomu cukru.

Dlatego też w związku, że nie ma w 100% skutecznego leku na zespół Aspergera, niektórzy z rodziców decydują się na medycynę niekonwencjonalną. Niestety, większość tych metod nie przynosi oczekiwanych skutków, a można powiedzieć, że często są one szkodliwe.

Dlatego też, jednym z najlepszych rozwiązań, jest zapisanie dziecka do przedszkola, które przeprowadza takie terapie. Najłatwiej znaleźć odpowiednie przedszkole, wpisując w wyszukiwarkę terapia aspergera Warszawa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *