Rak odbytu najczęściej dotyka osoby w wieku pomiędzy 50 a 60 rokiem życia. Ryzyko jego występowania jest większe, jeśli nowotwór tego rodzaju dotknął już wcześniej innych członków rodziny. Prawdopodobieństwo występowania zwiększa się również u nosicieli wirusa brodawczaka ludzkiego, czyli HPV. Wpływ ma także zła dieta, nadużywanie alkoholu oraz palenie papierosów.
Guz złośliwy w przypadku nowotworu odbytu umiejscawia się w końcowej części otworu przewodu pokarmowego. Nie może być mylony z rakiem odbytnicy bowiem są to dwa, zupełnie inne odcinki przewodu pokarmowego.
Nowotwór odbytu plasuje się na 7 miejscu biorąc pod uwagę diagnostykę wszelkich chorób z ogniskami raka złośliwego. Rozpoznanie nie jest trudne jednak pacjenci najczęściej zgłaszają się do lekarza w zaawansowanej fazie schorzenia. Zawód proktolog jest właśnie tą specjalizacją, która zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem raka odbytu.
Do najczęściej występujących objawów zaliczyć można krew w kale, biegunki bądź zaparcia, uczucie niepełnego wypróżnienia oraz ból brzucha. Warto pamiętać, że podobne objawy mogą wywoływać hemoroidy, które również wymagają niezwłocznego leczenie. Wizyta u proktologa powinna nastąpić jak najszybciej bowiem szybka diagnostyka pozwoli na skuteczne leczenie choroby bez zbędnych powikłań. Ta odbywa się poprzez badanie proktologiczne per rectum, czyli badanie odbytu palcem. Dodatkowo pacjent może być skierowany na kolonoskopię bądź rektoskopię.