proktolog
Zdrowie

Na czym polega praca proktologa?

Proktolog to lekarz, który zajmuje się diagnostyką, leczeniem oraz profilaktyką dosyć krępujących schorzeń. Do takich zalicza się choroby końcowego odcinka układu pokarmowego, głównie odbytu orz odbytnicy. Duża większość pacjentów, z jaką ma do czynienia lekarz o tej specjalizacji to chorzy, u których rozpoznaje się hemoroidy bądź nowotwory odbytu. Każda wizyta u proktologa wiąże się z badaniem per rectum, czyli palcem przez odbyt i właśnie dlatego dla chorych jest to tak wstydliwy problem.

Pamiętajmy jednak, że praca proktologa ma służyć pacjentom a leczenie dolegliwości związanych z odbytem czy odbytnicom jest dla niego codziennością. Jeśli chcemy być pewni, iż trafiliśmy na najlepszego specjalistę, który badanie to przeprowadzi delikatnie i sprawnie, powinniśmy poszukać dobrej kliniki samodzielnie bądź zdać się na opinie innych chorych. Takie znaleźć możemy na przykład w sieci – można wpisać frazę typu „proktolog warszawa”, by odszukać najlepszego lekarza.

Musimy też wiedzieć, że hemoroidy są chorobą cywilizacyjną, z jaką zmaga się spora większość z nas. Najlepiej, kiedy są leczone we wczesnej fazie bowiem wtedy terapia nie jest mocno inwazyjna. Praca proktologa jest jednak dużo bardziej rozwinięta. Specjalista tego rodzaju diagnozuje też nowotwory, które pojawiają się niestety coraz częściej bądź kłykciny kończyste. Nierzadko zresztą współpracuje z lekarzami o innej specjalizacji, w tym lekarzami rodzinnymi czy ginekologami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *