frez ślimakowy modułowy
Motoryzacja

Wyzwania dla frezów ślimakowych – z czym muszą sobie poradzić materiały, z których są wykonane?

Jeśli zastanawiasz się, jakie materiały najczęściej stosowane są do frezów ślimakowych – czytaj dalej. Stal szybkotnąca to najbardziej ekonomiczny materiał, z którego wykonuje się wiele solidnych narzędzi frezarskich. Jest twardym materiałem, często używanym w maszynach ręcznych, gdzie węglik nie byłby odpowiedni ze względu na duże bicie i częste wibracje. Dzięki temu frezy ślimakowe do kół zębatych są w stanie poradzić sobie nawet tam, gdzie panują niestabilne warunki obróbki.

 

Kompromis polega na tym, że te frezy nie mogą pracować z parametrami skrawania podobnymi do parametrów skrawania metalu proszkowego lub węglika, ponieważ podłoże stalowe nie jest wystarczająco twarde, aby je tolerować. Dostępne są różne wersje stali w zależności od:

  • materiału,
  • zastosowania,
  • budżetu.

To podłoże może być używane nie tylko do produkcji narzędzi takich jak frezy ślimakowe do wielowypustów, ale również w maszynach CNC. Jest znane jako bardzo przydatne rozwiązanie problemów. Może być stosowane nawet w niestabilnych warunkach obróbki, w których węglik mógłby się wykruszać. Trwałość i wydajność narzędzia mają w tym kontekście naprawdę duże znaczenie.

Frezowanie obwiedniowe kół zębatych i wielowypustów – frezy ślimakowe

Frezy ślimakowe VIS są wyposażone w szereg różnych rodzajów podłoży, w tym węglik drobnoziarnisty, węglik ultradrobnoziarnisty i węglik nanoziarnisty. Głównym wyróżnikiem jest tutaj to, jak drobne jest każde ziarno węglika. Węglik drobnoziarnisty jest najczęstszym rodzajem podłoża spotykanym w wysokowydajnych narzędziach do frezowania ogólnego przeznaczeni. Węglik ultradrobnoziarnisty to wysokowydajne podłoże węglikowe odpowiednie do frezowania z dużą prędkością w bardzo stabilnych ustawieniach obróbki. Węglik nanoziarnisty natomiast zawiera najdrobniejszy węglik o grubości poniżej 0,2 mikrona, zwykle używany do ultra twardych materiałów. Oferuje ultra-wysoką wydajność przy ekstremalnie szybkiej obróbce i oferuje najlepszą trwałość narzędzia i parametry skrawania spośród wszystkich podłoży węglikowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *