podkładki pod tablice rejestracyjne
Motoryzacja

Brak tablicy rejestracyjnej – konsekwencje

Zgodnie z przepisami każdy pojazd powinien mieć dwie tablice rejestracyjne, solidnie przymocowane przez specjalne podkładki pod tablice rejestracyjne. Jeśli zgubisz lub ktoś ukradnie tylko jedną z nich, to nie będziesz mógł korzystać ze swojego samochodu. Za jazdę bez rejestracji możesz dostać mandat w wysokości do 500 zł.

Kradzież tablic rejestracyjnych – co robić?

Najczęściej utrata jednej tablicy rejestracyjnej jest przypadkowa. Jednak brak dwóch tablic może oznaczać, że zostały one skradzione. Złodzieje mogą wykorzystać skradzione tablice do celów przestępczych, np. do tankowania bez zapłaty na stacji benzynowej. W takiej sytuacji należy natychmiast zgłosić zniknięcie obu tablic na komisariacie policji.

W przypadku utraty lub kradzieży tablic rejestracyjnych, mamy dwie opcje. W wydziale komunikacji możemy wyrobić duplikat straconej rejestracji, bądź przerejestrować samochód i uzyskać nowe numery.

Zgubiona tablica rejestracyjna  – co robić?

Zgubienie tablicy rejestracyjnej może nastąpić z różnych powodów. Najczęściej jest to spowodowane złymi warunkami atmosferycznymi, np. gdy wjeżdżamy w głęboką kałużę po intensywnych opadach deszczu. Podobnie, jeśli podczas stłuczki dojdzie do uszkodzenia  podkładki pod tablice rejestracyjne, która w efekcie może wypaść podczas jazdy. W takich sytuacjach ważna jest szybka reakcja kierowcy. Jeśli zorientujemy się, że zgubiliśmy tablicę podczas pokonywania krótkiego dystansu, warto wrócić się spróbować odszukać zgubioną tablicę.

Jeśli ktoś uczciwy znajdzie naszą tablicę, zdarza się, że przypadkowi znalazcy rejestracji przekazują je służbom. Warto w takiej sytuacji sprawdzić, czy utracona tablica nie została przekazana policji, straży miejskiej lub wydziałowi komunikacji.

Przeczytaj także: Badanie techniczne a przegląd okresowy-różnice

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *