Pierwsza wizyta u ortoptyka odbywa się zazwyczaj już w wieku przedszkolnym, to właśnie kilkuletni pacjenci są największą grupą, z jaką ma do czynienia ortoptyk. Dzieje się tak dlatego, że to właśnie wtedy rodzice czy opiekunowie zauważają niepokojące dysfunkcje dziecka w zakresie jego narządu wzroku.
Jeśli dziecko mruży często oczy, czyta książeczki czy ogląda bajki z nazbyt bliskiej odległości a jego oczy się „rozbiegają” to znak, że konieczna jest wizyta i ortoptyka. To właśnie specjalista tego rodzaju ściśle współpracuje z okulistą. To on diagnozuje i leczy zaburzenia związane z funkcjonowaniem gałek ocznych.
Warto tutaj podkreślić, że ortoptysta zajmie się leczeniem zeza, ale też niedowidzeniem, rozbieganiem gałek ocznych, oczopląsem czy zmianami patologicznymi w obrębie narządu wzroku. To on pomoże dobrać odpowiednie okular czy soczewki kontaktowe, on również zaleci właściwą terapię ortoptyczną.
Ciekawostką jest fakt, iż coraz częściej to nauczyciele dzieci w wieku wczesnoszkolnym zalecają wizytę uczniów u ortoptysty. Zaburzenia narządu wzroku nie zawsze są łatwe w rozpoznaniu. Okazuje się natomiast, że nierzadko problem z koncentracja uwagi, czytaniem czy pisaniem jest związany właśnie z zaburzeniami wzroku.
Rodzice w łatwy sposób mogą znaleźć rzetelną placówkę, w której przyjmuje doświadczony lekarz o tej specjalizacji. W wyszukiwarkę wystarczy wpisać hasło typu „ortoptyka Warszawa”, by już po chwili znaleźć najlepszych lekarzy. Zawsze dobrze jest jeszcze przed zapisaniem dziecka na wizytę poczytać opinie na temat wybranego lekarza.