ortopyk
Zdrowie

Kiedy potrzebna jest wizyta u ortoptyka?

Pierwsza wizyta u ortoptyka odbywa się zazwyczaj już w wieku przedszkolnym, to właśnie kilkuletni pacjenci są największą grupą, z jaką ma do czynienia ortoptyk. Dzieje się tak dlatego, że to właśnie wtedy rodzice czy opiekunowie zauważają niepokojące dysfunkcje dziecka w zakresie jego narządu wzroku.

Jeśli dziecko mruży często oczy, czyta książeczki czy ogląda bajki z nazbyt bliskiej odległości a jego oczy się „rozbiegają” to znak, że konieczna jest wizyta i ortoptyka. To właśnie specjalista tego rodzaju ściśle współpracuje z okulistą. To on diagnozuje i leczy zaburzenia związane z funkcjonowaniem gałek ocznych.

Warto tutaj podkreślić, że ortoptysta zajmie się leczeniem zeza, ale też niedowidzeniem, rozbieganiem gałek ocznych, oczopląsem czy zmianami patologicznymi w obrębie narządu wzroku. To on pomoże dobrać odpowiednie okular czy soczewki kontaktowe, on również zaleci właściwą terapię ortoptyczną.

Ciekawostką jest fakt, iż coraz częściej to nauczyciele dzieci w wieku wczesnoszkolnym zalecają wizytę uczniów u ortoptysty. Zaburzenia narządu wzroku nie zawsze są łatwe w rozpoznaniu. Okazuje się natomiast, że nierzadko problem z koncentracja uwagi, czytaniem czy pisaniem jest związany właśnie z zaburzeniami wzroku.

Rodzice w łatwy sposób mogą znaleźć rzetelną placówkę, w której przyjmuje doświadczony lekarz o tej specjalizacji. W wyszukiwarkę wystarczy wpisać hasło typu „ortoptyka Warszawa”, by już po chwili znaleźć najlepszych lekarzy. Zawsze dobrze jest jeszcze przed zapisaniem dziecka na wizytę poczytać opinie na temat wybranego lekarza.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *