gdzie kupię gotowe projekty domów
Ciekawostki

Stan surowy otwarty a zamknięty

Na początku trzeba zaznaczyć, że zarówno stan surowy otwarty jak i zamknięty to określenia, które są przyjmowane przez deweloperów tylko zwyczajowo. W praktyce oznacza to, że chociaż istnieją standardy budowy nieruchomości w takim zakresie, to każda ekipa budowlana może przyjmować też inny, indywidualny schemat prac. Warto więc, by umowa z deweloperem zawierała wszystkie elementy budowy na etapie stanu surowego otwartego jak i zamkniętego.

Chociaż nie ma jednoznacznej definicji tych pojęć, a główna różnica może polegać na tym, że w domu wybudowanym w stanie surowym zamkniętym są już wstawione okna i drzwi, to postaramy się bardziej szczegółowo scharakteryzować oba etapy budowy.

Stan surowy otwarty

To przede wszystkim konstrukcja domu, z zaznaczeniem kondygnacji oraz ścian nośnych. Na tym etapie, nie jest konieczne nawet stawianie ścian działowych. Stan surowy otwarty nie musi przewidywać również schodów – mogą być wykonane później jako element dekoracji i wystroju wnętrz. Budowa na tym etapie nie musi też przewidywać ocieplenia ścian, wstawiania okien ani drzwi.

Ważny jest też dach. Na tym etapie budowy może być tymczasowy albo już ten docelowy. Warto negocjować z deweloperem wykonanie prac, dzięki którym dach będzie już wykończony. Ten prowizoryczny – pokryty papą czy dekami może niekorzystnie wpływać na stan innych elementów domu podczas budowy i wykończenia.

Zdaniem ekspertów, koszty domu na etapie stanu surowego otwartego to mniej więcej 1/3 wydatków, jakie trzeba ponieść, by w móc w nim w ogóle zamieszkać.

Stan surowy zamknięty

Jak już wspomnieliśmy, stan surowy zamknięty różni się najczęściej tym, że ekipa budowlana montuje w nim okna i drzwi. Reszta pozostaje bez zmian bądź jest kwestią indywidualnych porozumień z deweloperem. Deweloper może w tym zakresie przyjmować sugestie klientów. Często dostawia już ściany działowe, wykonuje schody. Prace te mogą być zawarte w umowie i zostać wliczone w cenę bądź będą traktowane jako nadprogramowe, za dodatkowe pieniądze.

Przestrzegamy, by wszystkie ustalenia były zawierane w formie pisemnej. Umowa lub aneksy do umowy będą w tym celu odpowiednie. Warto też pamiętać, by unikać sformułowań ogólnych, lepiej, by pojęcia „stan surowy otwarty” lub „stan surowy zamknięty” zostały dokładnie wytłumaczone a w zapisie znalazł się szczegółowy zakres wszystkich prac, jakie będą realizowane na poszczególnym etapie.

Nie każdy posiada wiedzę w zakresie budowy domu. Co więcej, ani teoretycznej ani praktycznej nie ma większość z nas. Nie ufajmy jednak w 100% deweloperowi ani ekipie budowlanej. Świadomość wśród młodych osób rośnie dlatego coraz częściej pada pytanie „gdzie kupię gotowe projekty domów„.  W odpowiedzi można usłyszeć że w biurach projektowych co jest jedynym rozsądnym rozwiązaniem aktualnie na rynku nieruchomości. Lecz na początku skupmy się w pierwszej kolejności na solidnie wykonanym projekcie nieruchomości. Już samo rozplanowanie budynku może mieć niebagatelny wpływ na jego budowę a potem funkcjonalne mieszkanie. Jeśli chcemy upewnić się, że wszystkie prace realizowane są zgodnie ze sztuką budowlaną, to powinniśmy skorzystać z usług inspektora nadzoru budowlanego a potem rzeczoznawcy. Decyzja o budowie domu jest jedną z najważniejszych w naszym życiu. Nie ma tu miejsca na najmniejsze błędy. Należy dobrze się zastanowić a potem zasięgać wszelkich niezbędnych informacji. Chodzi przecież o stworzenie miejsca, w którym spędzimy resztę życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *