Zdrowie

Dlaczego warto wykonać badanie OCT?

badanie OCTCoraz więcej osób narzeka na problemy ze wzrokiem. Nic dziwnego, bowiem spędzamy dużo czasu przed komputerem, a ponadto, w organizmie każdego z nas zachodzą naturalne zmiany związane z procesem starzenia. Coraz powszechniej występuje jedna z najgroźniejszych chorób oczu – jaskra. Niezwykle pomocnym w jej diagnostyce jest badanie OCT.

Czym jest badanie OCT?

Badanie OCT to inaczej optyczna koherentna tomografia. Jest to specjalistyczna metoda diagnostyczna. Tomografia bowiem umożliwia uzyskanie obrazu przekrojowego siatkówki. W ten sposób lekarz wykonujący badanie może dokładnie ocenić stan oka. Dzięki temu można wykryć nie tylko obecność jaskry, ale także i innych schorzeń związanych z oczami. Co ważne, badanie to jest bezbolesne i bezinwazyjne, zatem pacjent nie ma się czego obawiać. Jedyną niedogodnością jest konieczność powstrzymania się od mrugania na czas wykonywania tomografii.

Kiedy należy wykonać badanie OCT?

Badanie OCT jest szczególnie wskazane w przypadku zmian w tak zwanej plamce oka. Ponadto, okresowo badanie to powinny wykonywać osoby chore na cukrzycę. Natomiast jest ono bezwzględnie wskazane w wypadku osób, które cierpią na zwyrodnienie plamki ocznej związane z wiekiem, makulopatię cukrzycową oraz obrzęki plamki innego pochodzenia, otwór w plamce, zwłóknienie przedplamkowe, centralną retinopatię surowiczą, a także jaskrę.

W jaki sposób należy przygotować się do badania OCT?

Jak już wcześniej zostało wspomniane, badanie OCT jest bezbolesne i bezinwazyjne. Co ważne, promień świetlny, który jest kierowany do oka, jest również całkowicie nieszkodliwy. Podobnie jest także z płynem, który ma za zadanie rozszerzyć źrenice. Co ważne, badanie OCT można wielokrotnie powtarzać i brak jest jakichkolwiek przeciwwskazań do niego.

Badanie OCT jest niezwykle istotne z punktu widzenia pacjenta. Umożliwia ono bowiem bardzo dokładną diagnostykę oka, co przydaje się do wykrycia oraz dalszego leczenia wielu chorób, w tym jaskry. Wczesne wykrycie zmian zachodzących w oku pozwala na szybkie rozpoczęcie leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *