Zawód operatora wózków widłowych wiąże się ze sporym niebezpieczeństwem. Praca osoby, która obsługuje tego rodzaju sprzęt polega na ładunkach i rozładunkach ciężkich towarów, takich, które liczą sobie nawet kilkanaście ton.
Po pierwsze trzeba zaznaczyć, że operatorem wózka widłowego nie może zostać każdy bowiem aby wykonywać związane z tą profesją obowiązki należy posiadać niezbędne uprawnienia. Na kurs na wózki widłowe może wysłać pracownika pracodawca bądź każdy chętny może się na takowy zgłosić indywidualnie. Szkolenia, podczas których chętni uczą się obsługi wózków widłowych trwają średnio dwa tygodnie, organizuje je na przykład firma Gizo a po ukończeniu zwieńczonym egzaminem uczestnik szkolenia otrzymuje specjalny certyfikat uprawniający go do obsługi tego pojazdu w zakładzie pracy.
Ukończenie specjalnego szkolenia się opłaca bowiem jak wynika ze statystyk, średnie wynagrodzenie operatora wózków widłowych wynosi w Polsce 2 600 złotych jednak trzeba zaznaczyć, że ponad połowa z nich zarabia więcej, bo przeciętnie 3 000 złotych. Zależne w płacach wynikać mogą przede wszystkim biorąc pod uwagę branżę, w jakiej pracuje operator oraz region, w jakim pracuje zatrudniony – okazuje się, że najwięcej zarabiają operatorzy z mazowieckiego a najmniej z łódzkiego.