Muzykoterapia
Edukacja Zdrowie

Jakie efekty przynosi muzykoterapia?

Muzykoterapia, czyli leczenie dźwiękiem jest w ostatnim czasie niezwykle popularna. Stosuje się ja na zajęciach indywidualnych czy grupowych, wśród dorosłych i dzieci, niezależnie od płci czy statusu społecznego.

Muzykoterapia wkroczyła do przedszkoli oraz szkół, do jakich uczęszczają uczniowie z różnego rodzaju zaburzeniami. Przykładem może być szkoła Gaudeamus, która utworzyła klasy specjalne dla dzieci z Zespołem Aspergera. Zadaniem terapii tego rodzaju jest w nich przede wszystkim wpływ na psychikę najmłodszych i poprawę ich stanu emocjonalnego.

Udowodniono, iż muzykoterapia wpływa korzystnie na psychiczne samopoczucie, osoba poddana tego rodzaju zajęciom odczuwa niezwykłe odprężenie i relaks, rozluźniają się nawet mięśnie a poziom stresu i nerwów wyraźnie się obniża.

Dobra szkoła podstawowa w Warszawie, która wykorzystuje tego rodzaju terapię relaksacyjną zatrudnia najlepszych specjalistów, którzy doskonale wiedzą, że najlepiej z tego rodzaju zajęciach sprawdzi się muzyka klasyczna, to twórczość między innymi Mozarta. Wyniki statystyk są bardzo ciekawe bowiem okazuje się, że właśnie muzyka tego twórcy pozytywnie wpływa na efekty w nauce oraz procesy poznawcze dzieci; korzystnie wpływa także na proces zapamiętywania.

To nie jedyne zalety muzykoterapii – jak twierdzą naukowcy ta pozwala zwalczyć problemy z bezsennością, skutecznie obniża ciśnienie krwi, minimalizuje skutki uboczne chorób nowotworowych a nawet działa uzdrawiająco w przypadku problemów hormonalnych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *