podesty ruchome
Ciekawostki Praca

Praca na podestach ruchomych – kto może ją wykonywać?

Podesty ruchome różnego typu służą przede wszystkim do pracy na wysokościach, w miejscach o niewielkiej powierzchni bądź takich, do których niełatwo dotrzeć innym sposobem. Podesty są więc świetną alternatywą dla tradycyjnych rusztowań, których rozstawianie wymaga zaangażowania licznej grupy pracowników, jest również czasochłonne i zabiera sporą część powierzchni ziemi.

Praca na podestach ruchomych właśnie ze względu na wysokość wiąże się z dużym ryzykiem i ogromną odpowiedzialnością i właśnie dlatego, pracę taką mogą wykonywać tylko nieliczni. Ci, który ukończyli odpowiednie szkolenie i mogą wykazać właściwy certyfikat uprawniający do obsługi tego rodzaju maszyny.

Kurs na zwyżki, bo tak właśnie potocznie nazywane są podesty ruchome organizowany jest przez Urząd Dozoru Technicznego bądź ośrodki przez tenże Urząd autoryzowane – to między innymi Gizo z oddziałami na terenie całego kraju.

Samo szkolenie to nie tylko obsługa praktyczna maszyny, ale również zdobywanie teoretycznej wiedzy na temat zachowania pełnego bezpieczeństwa i działania zgodnie z przepisami BHP. Każde szkolenie wieńczy odpowiedni egzamin, na którym sprawdzane są nabyte umiejętności kursanta oraz zdobyta wiedza. Tylko pozytywny wynik obu etapów egzaminu upoważnia do otrzymania odpowiedniego certyfikatu a tym samym stania się pełnoprawnym operatorem podestów ruchomych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *